תמרורי אזהרה למשבר עסקי

ניהול עסק

משבר עסקי עלול להגרם מסיבות רבות ושונות. חלקן אינן תלויות בבעל העסק ובמנהליו, כגון שינויים בשוק, התייקרות דרמטית של מחירי חומרי הגלם, כניסת מתחרה חדש או שינויים רגולטריים בעלי השפעה רעה על העסק, אולם רוב הסיבות שבגינן עסקים נסגרים קשורות דווקא לכשלים ניהוליים ועסקיים ולהתעלמות או חוסר התכוננות לקראת סיכונים וקשיים שבדרך. למעשה עסקים מעטים ביותר קורסים ללא סימני אזהרה מקדימים שהתריעו על כך.

לפניכם סימני אזהרה שאסור לכם להתעלם מהם:

  • תזרים מזומנים –

תזרים מזומנים הוא קו החיים של העסק. אם אתם נאלצים ללוות כסף כדי לסיים את החודש באופן קבוע, זהו תמרור אדום לכך שהעסק לא בכיוון הנכון. זה בסדר להשתמש במשיכת יתר מדי פעם, והלוואות עסקיות להשקעות ארוכות טווח הן בהחלט מקובלות, אך אם אתם זקוקים להלוואות כדי לקיים את העסק לאורך זמן כנראה שנקלעתם למצב בעייתי בתזרים המזומנים. קחו בחשבון שגם לעסקים רווחיים יכול להיות תזרים מזומנים שלילי שמסכן את המשך קיומם. מצב כזה יכול לקרות במקרים בהם העסק נאלץ לשלם על סחורות לספקים עוד לפני שהוא מקבל תשלומים מלקוחות, ובמקרה בו עסק גדל במהירות ומשקיע סכומים גדולים של כסף על מלאי, ייצור וכח אדם כדי לעמוד בביקוש למוצריו. סיבה נוספת העלולה לגרום לתזרים מזומנים שלילי היא עזיבה של לקוח או כמה לקוחות מובילים.

  • רווחיות –

כאשר העסק מפסיד כסף רבעון אחרי רבעון, המזומנים נגמרים מהר. במקרים בהם השוק מאוד תחרותי, או כאשר נכנס מחרה משמעותי, ישנה נטיה להוריד מחירים. אולם הצטמצמות שולי הרווח עלולה לפגוע בתזרים המזומנים. ישנם מקרים בהם העסק יכול להציל עצמו על ידי הנפקת מניות או מימוש נכסים, אך מימוש מהותי של נכסים מעלה חשש רב להמשך קיומו של העסק.

  • מכירות –

ירידה מתמשכת בהיקף המכירות עלולה לסכן את המשך קיומו של העסק. לעתים מדובר במקרה נקודתי שניתן לפתרון מיידי, אך לעתים הירידה במכירות הינה תוצאה של תהליך מתמשך ועשויה להצביע על מגמה בעייתית ומסוכנת.

  • לקוחות –

חוסר שביעות רצון מצד הלקוחות עלול להוביל למעבר למתחרים, וללא לקוחות אף עסק לא יכול להמשיך ולהתקיים.

  • עזיבה של ההנהלה הבכירה –

המנהלים הבכירים, כמו כולם זקוקים לעבודה. כאשר מנהלים בכירים עוזבים את העסק בזה אחר זה והולכים לעבוד בחברה אחרת זהו סימן ברור לכך שהעסק מתחיל לקרוס.

פורסם בקטגוריה ניהול עסק. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.