שותפות עסקית

שותפות עסקית

מה חשוב שיהיה רשום בחוזה השותפות? על מה אסור שיהיו חילוקי דעות? איך תחלקו את הרווחים ביניכם? ולמה במבי זה לא רק סרט של וולט דיסני?

שותפות עסקית היא בעלות של יותר מאדם אחד על עסק המתנהל למטרות רווח, כאשר הצדדים בשותפות מסכימים על שיתוף פעולה ביניהם על מנת לקדם את האינטרסים המשותפים שלהם. מרבית העסקים החדשים בישראל מוקמים בשותפות עסקית מסיבות מובנות: כל צד מביא עימו כישורים שונים המשלימים את אלו של האחר, ישנה שותפות בהוצאות ובציוד, ובאופן כללי ניתן לעשות סינרגיה בין הונו הכספי של אחד לבין הונו האינטלקטואלי של השני לבין קשריו העסקיים של השלישי, כך שהשלם יעלה על סך חלקיו וכולם ירוויחו מהמיזם.

לפני שצוללים עמוק לתוך השותפות, קראו מה כדאי לקחת בחשבון ולאילו נושאים כדאי להתייחס בכובד ראש.

  1. חזון משותף – כדי להקים שותפות מוצלחת שתשרוד לאורך זמן על כל הצדדים המעורבים להסכים על הכיוון האסטרטגי של החברה. מותר שיהיו חילוקי דעות לאורך הדרך, אך מומלץ שכל השותפים יסכימו ויבינו לאן מועדות פני העסק. כתבו יחד את התכנית העסקית והגדירו בו מהו חזון העסק, מהי מטרת העסק, מהם יעדי העסק וכיצד יתנהל העסק.
  2. חוזה שותפות – חוזה שותפות חשוב מאוד למקרים שמתעוררת מחלוקת בין הצדדים השותפים. מומלץ מאוד להסדיר את מכלול היחסים המקצועיים, המשפטיים והאישיים בין כל הצדדים ולפרט את החובות ואת תחומי האחריות של כל שותף. כמו כן, הסכם השותפות צריך לפרט את סכומי הכסף שכל שותף מביא עימו, את שיטת חלוקת הרווחים, דיוידנדים ומשכורות, את הדרך בה יפתרו חילוקי דיעות ואת הדרך בה תפורק השותפות במקרה ותחליטו לסיימה.
  3. חלוקת רווחים – קיימות חלופות רבות לחלוקת הרווחים בין השותפים, ואין הכרח שהחלוקה תהיה שווה. ייתכן שתבחרו לחלק את הרווחים על-פי מידת התרומה של כל שותף לעסק, אם זה בידע, בעבודה פיזית, בכסף או בכל דבר אחר שתסכימו עליו מראש.
  4. פירוק השותפות – ציינו בחוזה כבר בתחילת הקמת השותפות את השיטות שיאפשרו לעסק להמשיך ולפעול במקרה של פירוק השותפות וכניסה לאין מוצא. שיטות אלו יכולות לכלול את עקרון "קנה אותי או אקנה אותך" (במבי – Buy Me Buy You – שיטה בה אחד הצדדים מציע לקנות את הצד השני במחיר מסויים ולשני יש אפשרות למכור או לקנות בעצמו את הצד הראשון באותו מחיר שהציע), פנייה למעריך חיצוני, קביעת מנגנון בוררות או גישור מוסכמים וכדומה.
פורסם בקטגוריה הקמת עסק. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.