עוסק מורשה או חברה בע"מ

עוסק מורשה או חברה בע"מ

מקימים עסק חדש ומתלבטים אם להירשם כעוסק מורשה או חברה בע"מ? קראו על ההבדלים בין שתי צורות הרישום ומספר המלצות שיסייעו לכם לבחור באופציה הטובה ביותר עבורכם.

ההחלטה אם להירשם כעוסק מורשה או חברה בע"מ תלויה רק בבעל העסק. החוק אינו מגביל וקובע תקרה מסויימת, כמו לעוסק פטור. עליכם לבחון את היתרונות של כל צורת רישום ולבחון מהי הצורה הכדאית ביותר עבורכם.

עברו על רשימת ההבדלים בין עוסק מורשה לחברה בע"מ שלפניכם ובדקו איזו צורת רשום הכי מתאימה לכם:

עוסק מורשה או חברה בע"מ – ההבדלים

אחריות פיננסית – ההבדל הבסיסי בין עוסק מורשה לחברה בע"מ הוא ההפרדה בין העסק לבעלים. בעוד עוסק מורשה הוא הבעלים והאחראי על העסק, חברה בע"מ הינה ישות משפטית נפרדת הנושאת בכל האחריות הפיננסית של החברה. כך, גם אם לחברה ישנו חוב שאין באפשרותה לשלם, לא ניתן לתבוע את הכסף מבעלי המניות. עוסק מורשה לעומת זאת חשוף לתביעות באופן אישי.

תהליך ההקמה – תהליך ההקמה של עוסק מורשה כולל פתיחת תיק במס הכנסה, בביטוח לאומי ובמע"מ. תהליך ההקמה של חברה בע"מ כרוך ברישום ברשם החברת ופתיחת תיק במס הכנסה ובמע"מ. כמו כן, אם החברה מעסיקה עובדים שכירים, או מחלקת דיבידנדים, עליה לפתוח גם תיק בביטוח לאומי ותיק ניכויים במס הכנסה.

קשר מול רשויות המס– עוסק מורשה אחראי באופן אישי על תשלומי מס הכנסה, ביטוח לאומי ומע"מ. לעומת זאת, חברה בע"מ היא העומדת בפני רשויות המס. בחברה בע"מ לבעל השליטה נפתח תיק במס הכנסה והוא מחוייב בהגשת הדו"חות השנתיים. בעל השליטה בחברה יכול להיות שכיר בה ואז יקבל משכורת מהחברה וישלם מס הכנסה על הכנסתו כחוק.

שיעור המס – שיעור המס שעל העוסק המורשה לשלם תלוי בגובה הכנסתו, על-פי מדרגות מס הכנסה. מקסימום התשלום עומד על 45% מהכנסתו השולית, אשר אותו הוא משלם כמקדמה למס הכנסה פעם בחודשיים. לאחר הכנת דו"ח שנתי על-ידי רואה חשבון בודקים אם שולם מספיק מס הכנסה או אם יש צורך בהחזר. חברה בע"מ, לעומת זאת, משלמת מס חברות העומד על 25%. בעלי מניות המקבלים משכורת החברה משלמים מיסים כשכירים ובעלי מניות המושכים דיבידנדים חייבים בתשלום מס של 25% מסכום הדיבידנד.

תשלומים לביטוח לאומי – עוסק מורשה חייב בתשלום לביטוח לאומי בשיעור של אחוז מסויים מהרווח, כאשר 52% מהתשלומים מוכרים כהוצאה על-ידי מס הכנסה. חברה בע"מ לא חייבת בתשלומי ביטוח לאומי ובעלי השליטה בחברה משלמים לביטוח לאומי כשכירים, לפי גובה הכנסתם.

ניהול פנקסי חשבונות – עוסק מורשה רשאי לבחור אם ברצונו לנהל את פנקסי החשבונות בשיטה היחידנית או הכפולה. חברה בע"מ, לעומת זאת, מחוייבת לנהל את חשבנותיה בשיטה הכפולה, ללא קשר לגודלה.

עוסק מורשה או חברה בע"מ – מה טוב יותר עבורך?

אז מתי כדאי להירשם כעוסק מורשה ומתי כדאי לפתוח חברה בע"מ? יש לקחת בחשבון כמה שיקולים עיקריים:

גודל המחזור – מאחר ולחברה בע"מ ישנם תשלומים לא מבוטלים, הכוללים תשלומים גבוהים יותר מאלו של עוסק פטור לרואה חשבון ולהנהלת חשבונות, וכן תשלום אגרה לרשם החברות, מומלץ לפתוח חברה בע"מ רק כאשר מחזור העסקים גדול.

שימוש ברווחים – חברה בע"מ משלמת רק את מס החברות הרגיל על כספים שאינם יוצאים ממנה, על כן אם ביכולתכם לא להשתמש ברוב כספי הרווח עדיף לפתוח חברה ולהינות מתשלום מס מופחת.

תדמית ומוניטין – לחברה מוניטין גבוה יותר מאשר לעוסק מורשה. אם שיקול זה חשוב לכם, שקלו לפתוח חברה בע"מ.

בעלות על העסק – מספר הבעלים של העסק יכול גם כן להוות שיקול. לעתים כאשר יש מספר בעלים לעסק מומלץ להירשם כחברה בע"מ.

ולסיכום, לימדו היטב את ההבדלים בין עוסק מורשה לחברה בע"מ, עשו את השיקולים שלכם וביחרו באופציה המתאימה ביותר עבור העסק שלכם. זכרו כי ההמלצות הרשומות מעלה הן כלליות בלבד ובכל מקרה מומלץ לפנות לרואה חשבון מוסמך ולקבל ממנו ייעוץ מקצועי המתאים לנסיבות האישיות שלכם.

פורסם בקטגוריה הקמת עסק. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.