תקציב שנתי

תקציב שנתי

קביעת תקציב ריאלי, ושמירה עליו לאורך השנה, יכולה לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מהו תקציב שנתי ומדוע אסור להזניח את תכנון תזרים המזומנים?

עסקים צריכים שני סוגים של תקציבים: תקציב תפעולי המתמקד ברווחיות ותקציב המתמקד בזרימת מזומנים.

תקציב שנתי – הדרך לרווחיות

תקציב שנתי הוא תחזית לכל ההוצאות וההכנסות הצפויות לאורך תקופה של שנים-עשר חודשים. התקציב משקף את היקף המכירות של העסק, יחד עם הרווח הנקי, או ההפסד.

חלק ההוצאות כולל גם הוצאות חד פעמיות כגון רכישת ציוד, וגם הוצאות שותפות כגון שכר דירה. ההוצאות הנפוצות בתקציבים הן:

התקציב השנתי מאפשר את הסיכוי הטוב ביותר להגיע לרווח בריא מפני שעל-פיו ניתן להתאים הנחות שונות למשתנים כמו תמחור או כח-אדם מבעוד מועד. התקציב עוזר לזהות בעיות פוטנציאליות שעלולות להוות מכשול בדרך להצלחה. לאחר זיהוי הבעיות, אפשר להתכונן לקראתן, או להתאים את המודל של העסק כך שהוא יצליח אף על פי כן.

ניתן ליצור בקלות תקציב רווח והפסד בעזרת תוכנות שונות הקיימות בשוק.

תקציב שנתי – תזרים מזומנים

בעלי עסקים מתחילים לעתים מזניחים את סוג התקציב השני – תקציב זרימת המזומנים, אך למעשה בעיות בתזרים, ולא ברווחיות, הן שגורמות בהרבה מקרים לעסקים חדשים ליפול. יתרה מזאת, עסק יכול לפעול בהפסד לזמן מה, אך הוא לא יצליח לתפקד עם תזרים מזומנים שלילי.

תזרים מזומנים חיובי אומר שיש לך מספיק כסף זמין לשלם את החשבונות בכל רגע נתון של השנה. עסק יכול להיות רווחי, אך עדיין לסבול מבעיות תזרימיות אם, למשל, הוא משלם מראש על סחורה, אך מקבל תשלום מקונים רק חודשים מאוחר יותר.

כדי ליצור תקציב תזרים מזומנים יש להתחיל עם תחזית ההוצאות וההכנסות המשוערות, ואז לחשב חודש אחר חודש, מתי ניתן לצפות לקבל תשלומים ומתי יהיה צריך לשלם חשבונות.

פורסם בקטגוריה ייעוץ פיננסי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.