עוסק פטור או עוסק מורשה?

עוסק פטור או עוסק מורשה

החלטת לצאת לדרך עצמאית ולפתוח עסק משלך? מהי שיטת הרישום ברשויות הכדאית ביותר עבורך – עוסק פטור או עוסק מורשה? לפניכם הסבר קצר על ההבדלים ביניהם וסקירת היתרונות והחסרונות של כל שיטה.

החוק בישראל אינו מבחין בין העסק לבין בעליו. על-כן ההכנסה החייבת במס של העסק היא הכנסתו של בעל העסק, וכן בעל העסק אחראי לכל התחייבויות העסק. גם עוסק פטור וגם עוסק מורשה מחויבים בניהול ספרי העסק וההבדל העיקרי ביניהם הוא לצורכי מע"מ – עוסק פטור אינו גובה מע"מ על עסקאותיו ואינו יכול להיזדכות על מע"מ. החשבונית אותה מספק העוסק הפטור ללקוחותיו בעת ביצוע עסקה אינה כוללת מע"מ, בניגוד לחשבונית של עוסק מורשה הכוללת מע"מ, וכן העוסק הפטור פטור מדיווחים למע"מ, למעט דיווח שנתי על סכום הכנסותיו. עוסק מורשה חייב בדיווח למע"מ מדי חודש או חודשים. לענייני מס הכנסה וביטוח לאומי אין הבדלים בין עוסק פטור ועוסק מורשה, שניהם מחוייבים בתשלום מקדמות מס הכנסה, תשלום ביטוח לאומי, והגשת דו"חות שנתיים והצהרת הון.

עם זאת, לא כל אחד יכול להירשם כעוסק פטור, אלא רק רק מי שמחזור עסקאותיו השנתי נמוך מ-  99,003 ש"ח, וכן מי שאינו נמנה על רשימת בעלי מקצוע חופשי כטכנאים,  עורכי דין,  טוענים רבניים, מנהלי חשבונות, אדריכלים, פסיכולוגים, רואי חשבון, רופאים, פסיכולוגים, פיזיותרפיסטים וכו'.

עוסק פטור – יתרונות

  • עוסק פטור, כשמו כן הוא – פטור מהבירוקרטיה של דיווחים חודשיים או דו-חודשיים למע"מ. הפטור מתשלום המע"מ מאפשר לעוסק הפטור להציע מחירים נמוכים יחסית ולהינות מיתרון תחרותי על פני עוסק מורשה בכניסה לשוק.
  • לעוסק פטור ישנו יתרון מסויים בחיסכון במס לעומת עוסק מורשה, מאחר וסכום המע"מ, גם זה שלא ניתן לקיזוז לעוסק מורשה (כגון ארנונה) מתווסף לסכום ההוצאות כך שסכום ההוצאה גדל ומכאן שורת הרווח קטנה והמס נמוך יותר.

עוסק פטור – חסרונות

  • על העוסק הפטור חלה החובה לבדוק שהוא אינו עובר את תקרת הפטור, ואם יש חשד כי יעבור את תקרת הפטור עליו לדווח על כך מיד למע"מ ולשנות את מעמדו.
  • עוסק פטור אינו יכול להזדכות על מע"מ ששילם במסגרת ההוצאות הכרוכות בניהול העסק.
  • לעוסק פטור תדמית של עוסק קטן ולא רציני.
  • לעוסק פטור יש מחסום פסיכולוגי המונע ממנו מלגדול ולהתפתח, שכן הוא חושש שיעבור את תקרת הפטור.

עוסק פטור או עוסק מורשה – מה עדיף?

כדי לבדוק מהי צורת הרישום הכדאית ביותר עבורך עליך לבדוק האם ישנן לעסק הוצאות רבות בגין ציוד, רכש וכו'. כאשר יש לעסק הוצאות רבות כדאי לשקול להיות עוסק מורשה, שכן עוסק מורשה יכול לקבל את תשלומי המע"מ חזרה. כמו כן, אם מרבית לקוחותיך הם לקוחות עסקיים, כדאי לקחת בחשבון את התדמית שלך ולהבין כי הרבה חברות יעדיפו, אולי שלא בצדק, לעבוד עם עוסקים מורשים.

במידה ועוסק פטור מעוניין להפוך לעוסק מורשה ולהיפך, עליו לגשת לתחנת המע"מ שבה נרשם ולבקש לשנות את הרישום. פקיד השומה ישנה מיוזמתו את הרישום במקרים בהם מחזור עסקאותיו של עוסק מורשה ירד ובמשך שנתיים רצופות היה נמוך יותר מתקרת הפטור, או במקרים בהם מתברר כי מחזור עסקאותיו של עוסק פטור גבוה מהסכום הקבוע בחוק לתקרת הפטור.

פורסם בקטגוריה הקמת עסק. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.