תכנון מס

תכנון מס

מה בין תכנון מס לבין התחמקות ממס? מהו תכנון מס אגרסיבי? ואיך העסק שלך יכול להרוויח מתכנון מס נכון?

מטרת ייעוץ המס היא לעזור לכם לארגן את העניינים הפיננסיים של החברה כך שתצמצמו את חבות המסים שעליכם לשלם. המשמעות של צמצום חובות המס היא רווח נקי גדול יותר, ועבור עסקים קטנים המשמעות יכולה להיות יותר כסף עבור הוצאות, השקעות וצמיחה. דוגמאות לתכנון מס יכולות להיות: תזמון של מכירת נכס, הגשה של דו"חות יחד או בנפרד, תזמון וסכומי מתנות, תכנון נדל"ני, תכנון השקעות וחסכונות וכו'.

שיטת המס הישראלית מכירה בזכותן של החברות לתכנן את מיסיהן, אך יש להבדיל בין תכנון מס לגיטימי לבין התחמקות ממס. תכנון מס לגיטימי כולל אמצעים חוקיים בלבד, והחברה המבצעת אותו אינה מנסה להסתיר או לסלף את העובדות. זאת ועוד, תכנון מס לגיטימי אינו כולל עסקאות מלאכותיות, כלומר עסקאות שאין הצדקה לקיומן מעבר להפחתת המס. גם תכנון מס אגרסיבי, כלומר תכנון מס מורכב ומתוחכם עד כדי כך שקשה לפקיד השומה לאתרו, חורג מגבולות תכנון המס הלגיטימי.

בבסיס תכנון המס עומדים מספר עקרונות והם: בחירת סוג עסקה בעל משמעות מס הנמוכה ביותר, התייחסות לתכניות עתידיות, התווית העסקה כך שתעמוד במבחן משפטי, התייחסות לכלל המסים הקיימים, כולל מיסי מדינות אחרות אם רלבנטי, נקיטת צעדים משפטיים מקדימים ומעקב אחר חידושי הפסיקה והחקיקה.

ישנן שלש דרכים בסיסיות לצמצום תשלום המסים והן: הפחתת ההכנסה, הגדלת הניכויים וניצול של זיכויים והחזרי מס. בכל אחת מהשיטות ישנן כמה אפשרויות ויועצי מס מקצועיים לרוב מגלים יצירתיות רבה, שלא לומר להטוטנות, בשימוש בשיטות השונות לתכנון המס.

תכנון מס לעסקים קטנים

על-פי דעת מומחי מס רבים, תכנון מס לעסקים קטנים לרוב כולל שני חוקים בסיסיים:

  1. לעסק קטן לא מומלץ לבצע הוצאות נוספות רק כדי לקבל ניכוי מס – בעוד רכישה של ציוד הדרוש לחברה לפני תום שנת המס יכולה להוות אסטרטגיית תכנון מס מוצלחת, רכישות שלא לצורך הן בהחלט בזבוז כסף ולא כדאיות.
  2. עסקים קטנים צריכים תמיד לדחות תשלומי מס עד כמה שאפשר – דחיית התשלומים מאפשרת לחברות להשתמש בכסף עד למועד התשלום הבא, ללא תשלום ריבית, ולפעמים אפילו להרוויח עליו ריבית.
פורסם בקטגוריה ייעוץ פיננסי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.