ניהול עסק משפחתי

עסק משפחתי

בין אם אתה דור שלישי למנהלי חברה מצליחה או שהקמת עסק חדש עם אחיך או אשתך, בניהול של עסק משפחתי יש לא מעט אתגרים, אך גם יתרונות רבים. עם משפחה לא עושים עסקים? דווקא כן! ומסתבר שאפשר להצליח בגדול ואפילו להינות מזה. קראו כאן איך לעשות זאת נכון.

עסקים משפחתיים רבים קורסים תחת המשקל הכבד של ציפיות גבוהות, פוליטיקה משפחתית ומטען אישי ומקצועי רב. כאשר עובדים או מנהלים עסק משפחתי לעתים רבות נאלצים להתמודד עם בעיות וקונפליקטים שאינם עסקיים נטו. גורמים רגשיים וערכי המשפחה משפיעים על תהליכי קבלת ההחלטות, מריבות משפחתיות עלולות לגלוש גם לעסק ולהשפיע על ההתנהלות ועל שיקול הדעת, איוש המשרות עלול להיות מושפע יותר מייחוס משפחתי ופחות מכישורים, העברת הבעלות מדור לדור בתוך המשפחה עלולה לגרום למאבקי שליטה וחילוקי דעות בעבודה יכולים להשפיע על החיים הפרטיים גם מחוץ לשעות העבודה.

עם זאת, לעבודה, ניהול או הקמת עסק משפחתי יש יתרונות רבים. לרוב בין בני משפחה יש אמון גדול יותר מאשר בין צוות עובדים שאינם קרובי משפחה, עובדים בני משפחה ירגישו שייכות, הזדהות ונאמנות גבוהים יותר לעסק, בעסק משפחתי בדרך כלל יש גמישות רבה יותר ומה יותר כיף מאשר לבלות את רוב שעות היום עם אנשים שאתם מכירים ואוהבים? לפניכם כמה כללים שיעזרו לכם להינות מכל היתרונות מבלי להגיע לפשיטת רגל או לסכסוכים משפחתיים כואבים.

  • חשוב מאוד להפריד בין ניהול העסק ובין המשפחה. העסק, גם אם הוא עסק משפחתי, חייב להתנהל כעסק ולא כמשפחה. יש להשאיר את הרגשות בחוץ ולדאוג לכך שגם המשפחה וגם העסק יישארו שלמים ומופרדים אחת מהשני.
  • הכלל החשוב ביותר, גם אם קשה לבצע אותו, הוא לוודא שכל ההחלטות בעסק, כולל חלוקת הסמכויות והאחריות, קידומים, תגמולים, העלאות שכר וכדומה, מבוססות על ידע קונקרטי, ועל כישורים ויכולות אישיים. כלל זה נכון לניהול של כל עסק, ובכל עסק אי שמירה עליו תוביל לעימותים, על אחת כמה וכמה בעסק משפחתי.
  • לפני שנכנסים לעסק משפחתי, או שמכניסים בן משפחה לעסק, ודאו שאתם עושים זאת כי אתם מאמינים שזה הדבר הטוב ביותר לעסק. אל תיכנס לעסק משפחתי אם אתה לא חושב שזה בשבילך, ועל תכניס בן משפחה לעסק שלך אם אתה לא בטוח שהוא הבן אדם המתאים ביותר לתפקיד. אם נכנסים למשהו שמראש לא בטוחים שהוא כדאי, סביר להניח שתוך זמן קצר יחלו עימותים וסכסוכים וחבל.
  • חשוב להבין כי לא תמיד אפשר ורצוי לפתור קונפליקטים לבד. אם מתגלעים חילוקי דעות ומאבקים שאתם מתקשים להתגבר עליהם, שקלו את האפשרות של פנייה לשירותי ייעוץ עסקי. ישנם יועצים עסקיים המתמחים בפתרון בעיות בעסקים משפחתיים.

פורסם בקטגוריה ניהול עסק. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.