הגשת ערר ארנונה

ערך ארנונה מוגש לרשת המקומית כאשר התושב אליו שייך הנכס או השוכר אותו ומשלם את הארנונה מעוניין לערער על השומה (גובה התשלום) שהוטלה עליו, כיוון שלדעתו הוא עומד בתנאים להפחתת ארנונה לעסקים או שהינו זכאי להנחות ארנונה כאדם פרטי.

את הערר יש להגיש רק לאחר שהתקבלה תשובה סופית ממנהל הארנונה לאחר השגה עליה (באם לא התקבלה החלטה תוך כשישים יום, ההשגה מתקבלת באופן אוטומטי).

הערר מוגש ישירות לועדת ערר על ארנונה שהיא ועדה חיצונית. בוועדה יושבים שלושה חברים שאחד מהם הוא יו"ר הוועדה. יש להגיש שלושה עותקים לחברי הוועדה ועותק נוסף למשיב (מנהל הארנונה).

יש לציין כי ועדת ערר על ארנונה (כמו גם מנהל הארנונה) רשאית לדון רק בנושאים ספציפיים. אם מעוניינים לערער על נושאים אחרים כמו למשל חיוב רטרואקטיבי שניתן באופן לא חוקי, יש להגיש עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי.

כיצד יש לכתוב את הערר?

ערר ארנונה נכתב בפורמט זהה לזה של מסמך טענות לבית משפט, כאשר בכותרת מצוינים הפרטים של העורר והפרטים של המשיב, מנהל הארנונה של הרשות. כמו כן, הערר חייב לכלול את הפרטים המלאים של הנכס: מספר הנכס, מספר המשלם ומספר חשבון הארנונה.

בערר עצמו יש להסביר מהי ההחלטה שעליה מערערים, מדוע היא מוטעית ומה אמור להיות במקומה. לדוגמה, מהו הסיווג הנכון לנכס. אם מי שמגיש את הערר אינו בעל הנכס, יש לציין את המעמד המתאים (לדוגמה, שוכר) וכמובן את כל האסמכתאות המתאימות.

מתי ניתן להגיש את הערר?

ערר על ארנונה ניתן להגיש כשלושים יום לאחר קבלת ההחלטה על ההשגה ממנהל הארנונה (זאת לעומת תשעים להגשת ההשגה עצמה). הגשת ערער מאוחרת יותר עשויה להביא לדחיית הערר על הסף, כך שמומלץ מאוד לא להתמהמה ולהגיש אותה כמה שיותר מוקדם.

ניתן להוכיח שערר התקבל בזמן באמצעות חותמת "התקבל" או אישור הגעה של דואר רשום (ניתן לבקש מהדואר לקבל הודעת SMS ברגע שהמכתב נמסר לנמען).

האם קבלת ההחלטה היא עניין סופי?

לא, ניתן לערער על ההחלטות ועדת ערר לבית המשפט לעניינים מנהליים (בפועל בית המשפט המחוזי). חשוב לדעת שגם מנהל הארנונה בעצמו רשאי לערער על החלטת הוועדה.

מדוע עדיף להיעזר בעורך דין לענייני ארנונה?

הליך הערר עצמו דורש הופעה בפני הוועדה ממש כמו בבית משפט, כולל הגשת תצהירי עדות, דיון הוכחות וחקירת הצדדים. בנוסף, להליך יש דיני משפט ספציפיים שאינם חלק מדיונים אחרים בבתי משפט. בנוסף לכך, הוועדה רשאית להטיל הוצאות על העורר במידה והיא מתרשמת שהגשת הערר לא הייתה מוצדקת או שהעורר מתנהל בצורה לא נאותה (לדוגמה, לא מגיע לדיונים).

מכל הסיבות הללו, עורך דין ארנונה יכול לשפר את הסיכוי שוועדת הערר תקבל אותו.

פורסם בקטגוריה ארנונה לעסקים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.