ניהול מלאי

מהו ניהול מלאי, מדוע הוא חשוב ואיך מוודאים רישום נכון של מלאי

כל עסק שמוכר מוצרים חייב לנהל מלאי ולעשות ספירת מלאי בסוף השנה. בחלק מהעסקים מבצעים ספירות מלאי גם לאורך השנה.

תכנון מחסנים ותוכנה לניהול מלאי

לעסקים שונים שמחזיקים מלאי, יש צרכים שונים ולכן גם תכנון המחסנים משתנה מעסק לעסק.

בשלב הראשון חייבים לעשות תכנון מחסן יעיל, שיטתי ועקבי. אם העסק מחזיק מוצרים מסוגים שונים, חשוב שכל סדרה תהיה באותו חדר או מדף ולא יהיה פיזור של המלאי במדפים שונים. בצורה כזו יהיה קל לאתר את המלאי במחסן וכשיתבצעו ספירות מלאי, יהיה קל לסמן על גבי טופס ספירת המלאי את המלאי שנמצא על המדף.

ניהול מלאי נכון הוא תנאי הכרחי לספירת מלאי נכונה ותקנית, שחשובה להכנת הדו"ח השנתי. בעבר ניהול המלאי היה ידני, אך היום הדבר נעשה בקלות ובפשטות ע"י ניהול מחסן ממוחשב. צריך לבחור תוכנה לניהול מלאי מבין מספר תוכנות שקיימות בשוק. תוכנה לניהול המלאי מאפשרת מעקב רצוף וקבוע אחר רמות המלאי ותכנון ההזמנות, כך שלא יחסר מלאי או לחילופין לא יהיו עודפי מלאי ללא שימוש, שעם הזמן יהפכו למלאי מת. אם העסק מתבסס על הזמנת מוצרים מחו"ל, ניהול מחסן ממוחשב מקל על הזמנת מוצרים למחסן עם תכנון זמן נכון.

בעזרת תוכנה לניהול מלאי אפשר להבטיח רישום מלאי תמידי, כך שכל מוצר שיוצא או נכנס למחסן נרשם מיידית בכרטיס המוצר ואפילו אם מוצר הוזמן למחסני העסק, רישום המלאי יהיה מעודכן.

השימוש בניהול מחסן ממוחשב מאפשר בכל עת לבדוק את מחזור המלאי של העסק וכך להבין מה היכולת של העסק להחליף מלאי למזומן (כמה פעמים בשנה העסק גלגל את המלאי).

ספירת מלאי

כאשר עסק נערך לבצע ספירת מלאי, מוציאים מהמחשב תדפיס של רשימת המלאי, כפי שהיא מופיעה במחשבי החברה ואז צריך לעשות ספירה ידנית ולוודא האם יש התאמה בין רישומי המחשב לבין מה שנמצא על המדפים. במידה ויש חוסר התאמות, מומלץ לבצע ספירה חוזרת, לוודא שמוצרים מאותה סדרה לא התערבבו ביניהם או מוצרים לא נמצאים במקום המיועד להם. אם עדיין יש אי התאמה, בכל תוכנה לניהול מחסן יש אפשרות לעשות תיקונים לרשימת המלאי.

סוגי מלאים

מלאי חומרי גלם – חומרים שמיועדים לקו הייצור. ניהול מלאי נכון יבטיח שלא יהיו עיכובים בתכניות ייצור בגלל מחסור בחומרי גלם.

מלאי בתהליך – מלאי של חומרים שנמצאים בקו הייצור וממתינים לשימוש בתחנות העבודה השונות.

מלאי תוצרת גמורה –  מלאי מוכן למכירה

מלאי חומרי עזר – מלאי שלא משתתף בייצור באופן ישיר, אבל בלעדיו אי אפשר להשלים את הייצור, למשל : חומרי אריזה וצורכי משרד.

שיטות לניהול מלאי

קיימות מספר שיטות לניהול מלאי , אך ישנן 2 שיטות עיקריות : 1) FIFO – נכנס ראשון יוצא ראשון – משתמשים בו בעיקר עבור מוצרים מתכלים כמו מוצרי מזון או עבור מוצרים שמתיישנים במהירות, כמו אביזרי אופנה. 2) ממוצע משוקלל – מחשבים את ערך המלאי לפי מחיר ממוצע ליחידת מלאי.

ברגע שהעסק בחר בשיטת לניהול מלאי, הוא צריך להתמיד בשיטה זו.

 הדרך הקלה ביותר היא להשתמש בתוכנה לניהול מלאי. רשימת המלאי חייבת להיות תואמת לספירת המלאי במחסנים וחשוב לעשות רישום נכון גם של המלאי שבשימוש וגם של מלאי מת.

פורסם בקטגוריה ניהול עסק, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.