הפחתת ארנונה לעסקים

מס הארנונה הוא אחד המיסים הבעייתיים ביותר מבחינת עסקית מכיוון שהוא מוסיף עלות נוספת להוצאות החודשיות מלבד שכר הדירה והעלויות השוטפות של העסק. יחד עם זאת, לא כולם יודעים שאפשר להקטין אותו באמצעות שינוי סיווג ארנונה של העסק.

הדבר שהכי חשוב לדעת הוא שבכל עירייה או רשות מקומית יש רשימה שונה של סיווגי ארנונה, אך באופן כללי, ארנונה לעסק יקרה יותר מאשר ארנונה לבית מגורים. בדרך כלל לא מדובר בהחלטות שרירותיות, אלא כאלו שמשקפות את סוג העסקים והמבנים שיש לרשות רצון לעודד את ההקמה שלהם (לדוגמה, עסקים עתירי טכנולוגיה)

סיווגים נפוצים:

סיווג כללי – סיווג כללי הוא מעין ברירת מחדל של כל מבנה או נכס שלא משמש למגורים והוא הגבוה ביותר שבנמצא.

גם סיווגים של משרדים או נותני שירותים הם סיווגים יקרים.

בתי מלאכה או תעשיה – אלו הם סיווגים ספציפיים יותר וברוב המועצות או העיריות, מדובר בתעריף זול יותר של עד פי שניים פחות.

עסקים קטנים בעלי פעילות יצרנית – עסקים שהגודל שלהם אינו עולה על כמה מאות מ"ר (בדרך כלל עד 200), עשויים ליהנות מתעריף מופחת, אך רק אם יצליחו להוכיח שהם מבצעים פעילות יצרנית, כך שהרבה מאוד בעלי מקצועות חופשיים לא יוכלו לעמוד במבחן הזה.

סיווג אמנים – מדובר בסיווג ספציפי של עיריית תל אביב אשר מוגדר לתחומים ספציפיים יחסית של אומנות, לדוגמה, ציור או וידאו ארט ואנימציה.

בתי תוכנה – מדובר גם כן בסיווג ספציפי ביותר שמתייחס בעיקר לאזורי תעשיות עתירות ידע, אך אם מצליחים לקבל אותו, הרי שהוא משמעותי ביותר.

מלבד סיווג נכס לצרכי ארנונה על פי תחומי עיסוק, יש עוד כמה פרמטרים חשובים לא פחות, ולעיתים קרובות הם ניתנים לפרשנות שמאפשרת הפחתת ארנונה לעסקים. לדוגמה, אם נמצאים בבניין אחד מספר עסקים ויש בו שטחים משותפים, לפעמיים אפשר לקבל מס מופחת אם מבקשים בקשה לקזז את השטחים האלו מהשטח של העסק.

עוד נושא בעייתי הוא חלוקה לפי שכונות או אזורים. למשל, אם העסק נמצא בגבול בין שתי שכונות שלכל אחת מהן תעריף שונה בשל מצב סוציו אקונומי אחר, יכולים להיווצר הבדלים של שמיים וארץ בתעריף, וזהו עוד פרמטר שאפשר לערער עליו.

מתי נפתח חלון ההזדמנויות לצורך הפחתת ארנונה לעסקים?

בקשה לשינוי הסיווג אפשר להגיש כאשר העירייה מבצעת שינויי סיווג או בזמן שליחת החיוב השנתי (לרוב בינואר). באופן כללי, יש לציין בבקשה את פעילות העסק, מדוע מגיע לו להיות מסווג בסיווג ספציפי ולספק ראיות מתאימות. יש גם לקחת בחשבון שחלק מהעיריות ישלחו פקחים על מנת לוודא שזו אכן המצב.

להיזהר ממלכודות

למרות שזה נשמע פשוט, רוב המועצות והעיריות לא עושות לבעלי העסקים חיים קלים וינסו למצוא כמה שיותר פרצות בבקשה שהעסק ביקש, החל מבדיקה של חוזה השכירות שלו רטרו-אקטיבית ועד לחיפוש מידע באינטרנט על העסק (כולל האתר שלו, פרופילים חברתיים וכו').

מכיוון שמדובר בחיסכון של הרבה כסף וערעור על בקשה שנדחתה יכול להיות מתיש, כדאי מאוד לשכור את השירותים של עורך דין ארנונה המתמחה בתחום ארנונה לעסקים, על מנת שיבדוק את הבקשה לפני שמגישים אותה וינסה לאתר פרצות אפשרויות אותן ניתן לחסום מבעוד מועד.

פורסם בקטגוריה ארנונה לעסקים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.