הגדלת ההכנסות לעסק

כל עסק מתחיל מרעיון טוב אך עדיין בלתי מגובש, שמטרתו העיקרית הינה, לרוב, יצירת רווחים. תחילת דרכו של עסק היא פתלתלה ומשתנה, וישנם עסקים רבים שאינם שורדים את שנתם הראשונה. לאחר שמגיע העסק למצב מתפקד באופן קבוע, אי-הוודאות והשינויים הכלכליים נותרים בעינם.

אין כל ספק שסיכויו של עסק מתפקד להיכשל ולהיסגר קטנים מאלו של עסק בתחילת דרכו, אך גם עסק ותיק חווה במהלך דרכו עליות וירידות בתחום הפיננסי. לעומת תקופות ההצלחה והשגשוג הכלכליים התורמים להגדלת הכנסות, ישנן תקופות רבות בהן נאלץ בעל עסק לצמצם את הוצאות העסק ולעתים אפילו להיעזר בחסכונות של העסק.

עוגן כלכלי יציב לעסק

כיסוי ההוצאות העודפות בתקופה מסויימת באמצעות שימוש בחסכונות איננה פתרון ארוך טווח; אם יכול עסק לספוג הפסדים לחודשים מספר בזכות חסכונות שנצברו, אין בכך לומר כי יכול לשרוד לנצח כך. לכן, כאשר פוגש בעל העסק בתקופה כלכלית מעורערת, זה-זה הזמן לחשוב על התמונה הפיננסית של העסק ולשאול כיצד ניתן לארגנה מחדש לטובת הגדלת הכנסות לעסק.

אם כן, בעסק, כבכל תחום כלכלי אחר, ישנה אפשרות ייחודית ליצירת רווחים – הכנסה פאסיבית וקבועה ממקורות מניבים. אם מושקע ההון של העסק בדירה פרטית, אם בעיר מרכזית או באיזור כפריים ופרבריים, זוכה העסק להכנסה פאסיבית קבועה הנעה בין 3% ועד ל-7% מסכום ההשקעה. כמו כן, שימוש בנכס מסחרי ליצירת הכנסה פאסיבית עשוי להניב עד 10% רווח. יש המתעניינים בהשקעה בשטח שאיננו בנוי, ובכך אין די בכדי להפיק הכנסה פאסיבית, ובכל זאת – זו תיתכן להיות השקעה המניבה סכום נאה והגדלת הכנסות לעסק לאחר שנים ספורות.

חשוב לזכור שעל כל אחת מאפשרויות ההכנסה הפאסיביות האלו חלים תנאי מיסוי שונים. מבחינה זו, חישוב ההשקעה האידאלית לעסק איננו נסוב רק סביב ההכנסה הפוטנציאלית שייצור הנכס, אלא גם לסכום נטו שיתקבל בחשבון הבנק של העסק אחרי ניקוי המיסים.

הגדלת הכנסות לעסק – כיצד ניתן לעשות זאת?

בעלי עסקים רבים שלוקחים את אפשרות ייצור ההכנסה הפאסיבית בחשבון נתקלים בקושי כלכלי: אם מניבה ההכנסה הפאסיבית כ-6% נטו לשנה, הרי שבכדי לייצר הכנסה משמעותית יש לבצע השקעה התחלתית גדולה. כלומר, בכדי לייצר הכנסה פאסיבית שנתית של 15,000 ש"ח, סכום ההשקעה המקורית צריך להיות כ-3,000,000 ש"ח – סכום שאיננו זניח לכל הדעות.

ובכל זאת, מוצאים בעלי עסקים רבים את האפשרות לייצר הכנסה פאסיבית לעסקם באמצעות נכסים מניבים, הכיצד?

ניתן ניקח לדוגמא בעל עסק הפורס את הלוואתו על פני 15 שנים, ונניח שהתשלומים החודשיים עומדים על כ-24,000 ש"ח, בזמן שההכנסה הפאסיבית עומדת על 15,000 ש"ח; במקרה כזה על בעל העסק להשלים את הסכום ולהוסיף 9,000 ש"ח. בדרך זו, אמנם חולף זמן עד שזוכה העסק להנות מהכנסה פאסיבית, אך התהליך עד המצב האידאלי איננו מורכב ובלתי אפשרי כלל וכלל; תשלום על הנכס מבוצע ברובו באמצעות ההכנסה הפאסיבית, כך שיכול בעל העסק להנות מהרחבת הנכסים של העסק, בעלות חודשית נמוכה במיוחד.

לרוב רכישת נכס ללא מקדמה, המתחילה ב-25% מערכו של הנכס, הינה בלתי אפשרית. הבנק איננו נוטה לזכות בעלי עסקים בהלוואה על סכומו של הנכס כולו. יחד עם זאת, יכול בעל העסק לקחת הלוואה נוספת או להעמיד בטוחות נוספות. כמו כן, יכול בעל העסק להמתין עם ביצוע העסקה, עד שסכום המקדמה מצטבר באופן טבעי ברווחי העסק.

התרחבות והגדלת הכנסות לעסק לאורך השנים

אפשרויות רבות עומדות בפניי בעל עסק המעוניין להרחיב את נכסי העסק ולגרום להגדלת הכנסות לעסק, ואמנם כולן דורשות סבלנות וזמן, אך בה במידה הינן גם משתלמות. במסגרת הנתונים שצויינו מעלה, יצירת ההון הנחוץ לעסק לתשלום המקדמה על נכס מניב, אורך בסביבות ה-7 שנים. מנגד, כיסוי ההלוואות הנחוצות לרכישת נכס מניב ללא הון, אורך כ-9 שנים.

על כל בעל עסק, בכל שלב שהוא של העסק, לחשוב על הזדמנויות עתידיות לרווח כלכלי. לכן, בתכנון יצירת הכנסות פאסיביות לעסק, על בעל העסק להכיר את מצבו הפיננסי של העסק בהווה, כמו גם את הצפי העתידי שלו. בשונה מן התנודות שחווה כל עסק בצריכת הלקוחות, נכס מניב מבטיח הכנסה פאסיבית קבועה ויציבה. בשימוש בנכסים מניבים יכול כל עסק להטמיע את שורשיו בשוק ולהבטיח לעצמו קרקע פוריה להצלחה והגדלת הכנסות .

למידע נוסף בקרו באתר אופק בר ייעוץ עסקי בע"מ.

פורסם בקטגוריה ייעוץ עסקי לצמיחה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.