קורסים לתרבות עסקית באסיה: סין, יפן והמזרח בכלל

כאשר ניגשים לעשות עסקים עם אנשי עסקים ממקום אחר בעולם, חשוב להכיר את התרבות שלהם, את המנהגים ואת כללי ההתנהלות הנאותים במקום. תרבויות המזרח הרחוק הן תרבויות עתיקות בעלות קודים של כבוד וניהול עסקים שונים מאלו המוכרים לנו במערב, ולכן אם ברצוננו ליצור התקשרות עסקית עם עסקים ויזמים מאסיה, עלינו להכיר את התרבות שלהם.

בעשורים האחרונים העולם הפך לנגיש וקטן יותר, ורבים גילו את כח הייצור של מדינות המזרח ושל סין בפרט. אפשרויות היבוא מסין וההזדמנויות העיסקיות, פתחו לאנשי העסקים עולם שלם של עסקי סחר, אך על כל איש עסקים שהצליח ישנם מספר אנשי עסקים שחזרו כלעומת שבאו לאחר שהתנהלו בצורה שגויה ואולי גם העליבו את מארחיהם. כדי למנוע טעויות משמעותיות ויקרות כל כך, נוסדו בארץ קורסים לתרבות עסקית באסיה, המאפשרים להתמקד בתרבותה של מדינת היעד וללמוד אותה לעומק.

בין תרבות לעסקים

ההשפעות התרבותיות נמצאות בכל מקום, ולכן לא פלא שהן מחלחלות לעסקים גם כן. כך למשל, ברוב מדינות המזרח קיימת מסורת של החלפת מתנות במהלך המשא ומתן, המשתנה ממדינה למדינה, שאין דומה לה במערב. ללא היכרות עם מנהגי המקום ועם התרבות העסקית שלו, יתכן שנגיע לפגישה ללא מתנה, נעליב את מארחינו ונחסל את הסיכוי להצלחה עסקית משותפת.

למעשה אפילו דבר שנראה לנו טריוויאלי יותר, כמו אמירת "לא" כאשר סעיף במשא ומתן לא מתאים לנו, יכולה להתפרש כעלבון כלפי שותפים למשא ומתן, במדינות בהן לא נהוג לענות בנחרצות שכזו.  אמנם שפת העסקים והכסף היא בין לאומית, אך קיימים הבדלים בביטוי שלה בין תרבויות שחשוב לעמוד על טיבם.

קורסים לתרבות עסקית באסיה, המתמקדים במדינת היעד, יכולים לספק את כל המידע על ההרגלים, ההתנהגויות המקובלות והלא מקובלות, הניואנסים שחשוב לשים אליהם לב, הקודים החברתיים והתרבותיים והמחוות העסקיות שצריכות להעשות בכדי להביא להצלחת שיתוף הפעולה.

קורסים לתרבות עסקית – ללמוד את האחר

קורסים לתרבות עסקית באסיה יכולים לסייע גם בפתירת תסכולים. כך למשל, ללא הבנת האופן שבו יפנים מנהלים עסקים, ניתן לצאת עם תחושת התעלות מפגישה שבה בעצם הובעה הסתייגות מנומסת, או להכנס לתסכול כאשר המשא ומתן הופך לארוך ממה שרגילים לו בארץ. כאשר לומדים את התרבות ואת אופני הביטוי שלה בעסקים, קל יותר לשחק נכון את המשחק ולהבין את המהלכים המתבצעים.     

בתרבויות המזרח, קיימת חשיבות גדולה לבילוי זמן פנאי עם השותפים הפוטנציאליים לעסקים. לא מספיק להכיר כיצד להתנהל בחדר הישיבות, אלא על מי שמעוניין לסגור עסקה שכזו לדעת גם כיצד להתנהל בשעות הפנאי. במהלך קורסים לתרבות עסקית באסיה, נלמדים גם הכללים והגבולות להתנהגות בשעות הפנאי. כך למשל תגלו שביפן לא מומלץ לסרב לסושי שהוזמן על ידי השותף לעסקה, ובסין לא מקובל לנעוץ את מקלות האכילה בקערת האורז, שכן זהו סימן למוות.

כבוד לאחר ולמנהגיו הוא אחד המפתחות לביצוע עסקאות חוצות יבשות. לקיחת קורסים לתרבות עסקית באסיה, בהתאם למדינת היעד, יכולה לסייע לכם להפוך את המסע לאסיה לאפקטיבי יותר, ולהגדיל את הסיכוי שתחזרו לארץ עם חוזה חתום.

פורסם בקטגוריה לימודים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.