הכירו את הקנס: על עיצום כספי של מס הכנסה

מהו עיצום כספי?

עיצום כספי הוא קנס כספי מנהלי אותו משיתה המדינה, באמצעות רשות המסים, על אזרח שלא הגיש דוח מקוון במועד. מדובר בתיקון לפקודת מס הכנסה, שנכנס לתוקף ב-1.1.2008. התיקון בפקודה מתייחס לעצמאים יחידים, חברות, בעלי שליטה ועוד.

 למה אתם צריכים לדעת על זה?

אתם צריכים לדעת על כך כיוון שלעתים קרובות, הדוח האמור אינו מוגש בזמן בתום לב, ולא מתוך כוונה להימנע מתשלום המס. למשל, אדם שלא עבד בחלק מהשנה ולכן לא סבר כי יש להגיש דוח שכזה, ובזמן.

 אלא שספק אם הטענה לתום לב תעמוד לזכות החייב. ואכן, רבים מן הנידונים לשלם עיצומים כספיים הם בעלי עסקים קטנים. בחברות גדולות, בהן מועסקים מנהלי חשבונות על בסיס קבוע, הסיכוי לטעות בתום לב קטנה עד לא קיימת. אלה העצמאים הקטנים שלא מכירים את החוק ככתבו וכלשונו, ולא אחת נופלים בו. וכך זורמים סכומי עתק מכיסים של ספקים ועצמאים לידי המדינה.

 מה גובה הקנס בהליך של עיצום כספי?

ככלל, הסכום המושת על יחיד הינו 1,150 שקל לכל חודש. גובה הקנס למעביד הוא 1,730 לכל חודש של אי הגשת דוח. אי תשלום במועד של עיצום כספי יגרור פעולות אכיפה כמו הוצאה לפועל ו/או עיקולים.

 רע לי מהעיצום הכספי הזה, לא טוב לי. אין חדשות טובות באופק?

דווקא יש! המהלך של עיצום כספי על איחור בהגשת דוח מקוון הביאה לעומס רב על משרדי פקיד השומה. בשל כך, הוחלט ב-2013 ברשות המסים לבצע מספר הקלות בעיצום הכספי.

 בין ההקלות ניתן למנות שליחת מכתב התראה לחייבים בהגשת הדוח, אפשרות להגשת שאילתא, הקפאת גביית החוב ועוד.

 כמו כן גובשו הקלות בעיצום הכספי: טעויות בתום לב, היעדר בעיות נוספות מול רשות המסים, נסיבות אישיות מיוחדות ועוד יכולות להביא להקטנת העיצום או אף לביטול עיצום כספי.

 ניתן לנסות ולפנות למס הכנסה בצורה עצמאיית, אבל המלצה שלנו, כדי לחסוך בהוצאות מיותרות וכאבי ראש, מוטב להניח את ההתנהלות מול רשות המסים בידי מקצוענים. במקום להתעסק עד צוואר בדקויות של רזי המס ובסוף השנה לגלות עד כמה שגיתם, עדיף להשאיר את ההתנהלות מול רשויות המס אצל מי שמכיר את המערכת מבפנים, ובכך לפנות ראש שקט לעסק ולעבודה.

פורסם בקטגוריה ייעוץ פיננסי, כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.